فعالیت های مجتمع قدس

فعالیت های مجتمع قدس

مجتمع قدس به واحد های زیر تقسیم می شود:

 

بخش پزشکی

بخش پزشکی در قدس از واحدهای زیر تشکیل شده :

 

پرستاری: محدودیت‌های فیزیکی و روانی که سالمند با آن روبه‌رو است، باعث می‌شود تا نیاز روزانه به مراقبت‌های پرستاری داشته باشد. بخش پرستاری با کنترل روزانۀ علائم حیاتی، انجام تزریقات، سرم‌تراپی، پانسمان روزانه، توزیع داروی مصرفی بیماران و ... نقش مهمی در سلامت مددجویان دارد.

بخش زنان: از آنجایی که در حال حاضر تمرکز مجتمع قدس بر روی زنان است، انجام معاینات دوره‌ای جهت پیشگیری و درمان به موقع بیماری‌ها، آموزش بهداشت فردی به مددجویان در جهت شناسایی نشانه‌ها و علائم هشدار بیماری‌های زنان از وظایف بخش زنان این مجتمع است.

دندان‌‌پزشکی: ویزیت و معاینۀ هر هفتۀ مددجویان برای پیشگیری و درمان و از همه مهم‌تر بالا بردن سطح آگاهی مددجویان در مورد بهداشت دهان و دندان، ارجاع بیماران به مرکز دندان‌پزشکی وردآورد و سایر خدمات دندان‌پزشکی در این بخش انجام می‌گیرد.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی برای سالمندان که از نظر فیزیکی محدود شده‌اند، بسیار حائز اهمیت است. بخش فیزیوتراپی در مجتمع قدس، با به‌کارگیری تجهیزات مناسب و با توجه به برنامه‌های درمانی تجویز شده توسط تیم پزشکی برای هر مددجو، همچنین با در نظر گرفتن ظرفيت فيزيكی و توانايی‌های مددجویان، درمان توانبخشی آنها را انجام می‌دهد.

تغذیه: برای سالخوردگان باید رژیم غذایی ویژه‌ای تعبیه کرد. بخش تغذیه به وسیلۀ تنظیم رژیم غذایی سالخوردگان و با در نظر گرفتن سوابق بیماری آنها مانند دیابت، فشار خون، کلسترول بالا و ... طبق تجویز پزشک و نظارت کارشناس تغذیه بر هر وعدۀ غذایی و میان‌وعده‌ها، این بخش را مدیریت می‌کند.

بهداشت: با توجه به حساسیت‌های ویژه‌‌ای که سالمندان دارند محیط زندگی و تغذیه آنها دائماً باید از نظر بهداشتی بررسی شود. نظارت مستمر و دقیق بر بهداشت حرفه‌ای و بهداشت محیط مجمتع، هماهنگی با مراکز بهداشت جهت نمونه‌برداری از آب مصرفی مجتمع و تأییدیۀ مرکز بهداشت بر سلامت آب، کلر زنی آب، گندزدايی میوه‌ها و سبزیجات از فعالیت‌های بخش بهداشت مجمتع قدس است.

روانشناسی: کارشناسِ روانشناسی در مجتمع قدس وظیفه دارد هر مددجو را بر اساس وضعیت جسمی و روانی، ارزیابی کند. برای سالمندان خدمات مشاوره در نظر گرفته می‌شود و معلولین نیز به دو قسمت تربیت‌پذیر و آموزش‌پذیر تقسیم می‌شوند و بر این اساس خدمات درمانی آنان تفکیک می شود .

آزمایشگاه: در مجتمع قدس، آزمایش‌های مورد نیاز برای پذیرش، آزمایش‌های دوره‌ای که مربوط به بیماران مبتلا به دیابت، تیروئید، بیماران قلبی و عروقی، بیماران کلیوی، بیماران مبتلا به چربی خون بالا، و مصرف‌کنندگان داروها است و انجام تست‌های کبدی، در بخش آزمایشگاه انجام می‌شود. همچنین این بخش مسئولیت ارسال نمونه‌های آزمایشگاهی تخصصی به آزمایشگاه‌های مرتبط را بر عهده دارد.

داروخانه: مجتمع قدس بر آن بوده است که بیشتر نیازهای مددجویان را در همان مرکز رفع کند. هر ماه نیاز مددجویان و بیماران به داروها بررسی شده، آمار داروها تنظیم و به داروخانۀ طرف قرارداد فرستاده می‌شود.

کاردرمانی: احساس مفید بودن، باعث می‌شود انسان‌ها نه تنها در دوران سالخوردگی که در همۀ دوران زندگی‌شان، رضایت خاطر از خود داشته باشند، مشغول به کار بودن و شرکت در کلاس‌های آموزشی موجب احساس مفید بودن می‌شود. از بخش‌های زنده و پویای مجتمع قدس واحد کارگاه است که روزانه ۱۳۰ مددجو را پذیرش می‌کند و شامل کلاس‌های آموزش مفاهیم، بافندگی، حصیربافی، آموزش قرآن، خیاطی است. مددجویان بر اساس توانایی‌شان تقسیم شده و در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. در کلاس آموزش مفاهیم شکل‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌ها و در کلاس بافندگی، آموزش‌های سادۀ بافندگی، گلدوزی، و حصیربافی آموزش داده می‌شود. کارگاه خیاطی نیز شامل دو بخش تولیدی و آموزشی است که مددجویان در این قسمت پیراهن، شلوار، ملحفه، و روبالشی مصرفی مجتمع را تهیه می‌کنند. روزهای پنجشنبه کلاس آموزش قرآن تشکیل می‌شود و مفاهیم و تعاریف قرآنی توسط مربی برای مددجویان شرح داده می‌شود.

هنردرمانی: بخش هنردرمانی، به واسطۀ فعالیت‌هایی که برای مددجویان دارد، نه تنها سبب سرگرمی و تقویت روحیۀ آنها می‌شود، بلکه موجب ارتباط مددجویان با جهان بیرونی است. مجتمع قدس، برای ایجاد شادی، نشاط، و تغییر روحیۀ مددجویان فضایی را به عنوان آمفی‌تئاتر در نظر گرفته‌ و برنامه‌های زنده و شادی با هماهنگی خیرین و هنرمندان، شامل موسیقی زنده، تئاتر، مولودی و ... در آن برگزار می کند. همچنین با توجه به استعداد و توانایی مددجویان، مجتمع قدس اقدام به تشکیل گروه سرود و اجرای آن کرده است که در روحیۀ مددجویان تأثیر بسیار مثبتی داشته است. اوقات فراغت مددجویان در این مرکز، در سالن سینمایی که از امکانات صوتی و تصویری برخوردار است، سپری می‌شود.

 

بخش مددکاری

 

 

در مجتمع قدس، مراقبت از سالمندان به امور درمانی منحصر نمی‌شود، چرا که رفاه روانی و اجتماعی آنها نیز مورد توجه است. کشف توانایی‌های سالمندان و پیدا کردن انگیزه برای ادامۀ زندگی، باعث ایجاد آرامش می‌شود و این موضوع به واسطۀ ارتباط با جهان بیرونی میسر است. برای کسی که زندگی خود را تمام شده می‌داند، یا توانایی لازم برای برقراری ارتباط ندارد، مددکار به واسطۀ دانش و بینشی که دارد، در برقراری ارتباط، حس مفید بودن و فعالیت داشتن به سالمندان کمک می کند.

پذیرش، ارتباط با خانواده‌ی مددجویان، ثبت پرونده‌ها، کاردرمانی، و هنر درمانی از مسئولیت‌های بخش مددکاری در مجتمع قدس به شمار می رود. با توجه به آنکه در مجتمع قدس، مددجویان شامل دو گروه مددجویان بی سرپرست و مددجویان باسرپرست هستند، پذیرش آنها نیز به دو صورت مختلف انجام می گیرد.

مددجویان با سرپرست مددجویان بی‌سرپرست

 

بخش های نگهداری

 

مجتمع قدس شامل ۱۴ بخش مجزا است که در فضایی سرسبز و با نشاط طراحی شده است. این ۱۴ بخش توسط ۵۷ مادریار با تجربه و آموزش دیده به صورت شبانه‌روزی مدیریت می‌شود. مددجویان ذهنی و خودیار در بخش‌های ۱۱،۱۲،۱۷،۱۸ ساکن هستند که هر شیفت یک مراقب از مددجویان نگهداری می‌کند.بخش‌های ۱۵و۴ مخصوص مددجویان ذهنی و نیمه ایزوله است و در هر شیفت ۲ مراقب مسئولیت‌ نگهداری این مددجویان را به عهده دارد.در بخش‌های ۱۳ و۲ مددجویان سالمند، نیمه‌ایزوله و ذهنی نگهداری مي‌شوند که هر شیفت ۲ نفر از مددجویان مراقبت می‌کنند.از مددجویان سالمند و ایزولۀ کامل، در بخش ۵ و ۷ مراقبت می شود و پرسنل این بخش ۳ نفر هستند.تمامی مددجویان سالمند و خودیار در بخش‌های ۳، ۶،۸ و ۹ ساکن هستند که همگی توانایی انجام کارهای شخصی خود را دارند، در هر شیفت یک نفر مراقب این مددجویان است.

 

 

آدرس:

کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج ، ابتدای کمربندی شهریار - اندیشه ، خیابان سالمندان ، مجتمع سالمندان و معلولین قدس ، کد پستی ۳۷۵۴۱۷۷۴۶۷

تلفن : 02146879813